SANREMO - APRICALE - TRIORA - CERVO

SANREMO – Má okolo 50 tis. obyvateľov. Hovorí sa mu tiež mesto kvetov, kasín, a samozrejme mesto hudobného festivalu v divadle Ariston. Už v roku 1864  tu bola ruská cárovná Alexandrovna a tiež rakúska cisárovná Sissy považovala Sanremo za rozvinutú turistickú lokalitu. V San Reme su viaceré cirkevné dominanty. Jednou z nich je Katedrála San Siro zo 17.storočia, kostol di Cristo Salvatore sa nachádza blízko kasína a bol postavený v ruskom štýle návrh bol od ruského architekta. Palác Bellevue bol budovaný v rokoch 1893-1894 vyslovene pre veľmi solventnú klientelu a plnil aj ozdravný účel pre túto klientelu. Villa Ormond zase slúžila prevažne švajčiarskej klientele. Villa King bola určená pre nemeckú klientelu. Zámok Devachan bol určený zase anglickej klientele. Kvalita života, čistota prostredia, pláží a more je tu ocenená modrou vlajkou, čiže sa tu žije na vysokej úrovni. Jednou z kulinárskych špecialít je napríklad králik alla sanremese. Najznámejšou cyklistickou aktivitou je klasika Milano – Sanremo. V Sanreme je znamy aj golf a automobilové preteky. Pre rok 2018 bolo mesto nominované na mesto športu Talianska. 

APRICALE – Malé mestečko na skalách, vyhľadávané filmármi aj turistami má len okolo 600 obyvateľov. Historické centrum je pomerne zachovaléa dominuje mu zámok Castello della Lucertola. K tomuto mestečku sa viažu mená rodín Grimaldi, Dolceacqua ,Savoia aj Doria. Patrí do kategórie obcí najkrajších v Taliansku a žije z turizmu , olív Taggiasca, čo je špeciálny druh pre túto oblasť a vína  Rossese.

TRIORA – Horská dedinka v provincii Impéria patrí tiež do kategórie obcí najkrajších v Taliansku. Má len okolo 350 obyvateľov. Leží v horách doliny Argentína. Zaujímavé je tu etnografické múzeum, kde jedna časť hovorí aj o bosoráctve v tejto oblasti. Kostol v historickom centre, dell’Assunta má zachované maľby Tadea De Bartolo, ktoré partia medzi najkrajšie v tejto oblasti riviéry di Ponente. Demograficky sa počet obyvateľov za posledných 100 rokov znížil na desatinu pôvodného počtu obyvateľstva. Obec žije z turizmu . Typickými antickými produktami je chlieb a krémový ovčí syr veľmi výraznej chuti a vône. Nieked sa tu ťažila Ardezia na výrobu tabúľ a škridlí a vyvážala sa do USA.

CERVO – Prímorské malé letovisko provincie Impéria, ktoré žije predovšetkým turizmom. Turisticky lákavý je zachovaný zámok Castello dei Clavesana, kde je etnografické múzeum. Ekonomicky žilo mesto z rybolovu, poľnohospodárstva, hlavne olív a vína Pigato a Vermentino. Taktiež piráti saracéni tu obchodovali s koralmi.

DOLCEACQUA – Maličké mestečko s dnes 2000 obyvateľmi, patrí k velmi fotogenickým a turisticky vyhľadávaným. Leží v doline rieky Nervia. Historickú časť má situovanú za typickým mostom nad riekou. Dominantou mesta je hrad Doria a kostol svätého Antona. Hrad patril medzi prvé svojho druhu a spomína sa v písomných zmienkach už v roku 1151.  
Mestečko storočiami je spájané s rodinami, Doria, Savoia, s kráľovstvom Janova aj Nice.

MONAKO – kniežatstvo: druhý najmenší štát na svete po Vatikáne, najhustejšie osídlený na svete. Má len 202 ha. Nachádza sa na skalnatom pobreží Francúzskej riviéry. Pohorie francúzskych Álp už patrí Francúzsku. Hory chránia štát a mesto z vnútrozemia. Je konštitučnou monarciou, vládne tu knieza Albert. Úradné jazyky su 2 francúzština a taliančina. Okrem týchto jazykov tu počuť aj angličtinu a tiež dialekt románskeho pôvodu – monegasque. História mesta sa píše od 5 storočia. Najprv tu bola fénická obchodná stanica, v 6 storočí tu boli dočasne Vizigoti, potom patrilo Franskej ríši, od r. 1162 tu mali kupci z Janova právo skladu. Od 13 storočia prešlo pod správu rodu Grimaldi, ktorý vládne dodnes. V roku 1793 bolo Monako dobyté francúzmi, pod jeho správou bolo až do roku 1814. O rok nato sa na Viedenskom kongrese dohodla správa Monaka pod protektorátom Sardínie. V revolučnom roku 1848 prišlo Monako o 95 percent územia, lebo mesta Menton a Roquebrune sa osamostatnili. Monako tým stratilo prínos z citrónov, pomarančov a olív. Monacký knieža Karol III rozhodol vybudovať kasíno a prímorské kúpele v r.1856 a tak skutočný rozkvet príde po založení časti Monte Carlo a napojení na železnicu z Francúzska. 
Monako okrem starého mesta na skale Monako Ville, má ešte časti Monte Carlo, La Condamine a Fontvieille. Žije z turizmu, bankovníctva a poisťovníctva. Poriadajú sa tu mestské preteky Formule 1, tenisové predstížne turnaje a kultúrno spoločenské akcie.

© Podmanivá Ligúria 2024